Поиск

Полнотекстовый поиск:
Где искать:
везде
только в названии
только в тексте
Выводить:
описание
слова в тексте
только заголовок

Рекомендуем ознакомиться

'Документ'
1.2. Оскільки між Сторонами налагоджуються тісні взаємовигідні ділові стосунки, позика надається ПОЗИЧАЛЬНИКУ на безвідсотковій (безвідплатній) основ...полностью>>
'Реферат'
Уставный капитал: порядок формирования, функции, современное значение. Имущество предприятия: структура, порядок формирования и использования, особен...полностью>>
'Документ'
Успешность учебной деятельности студентов во многом определяется ее мотивацией. Именно поэтому проблема мотивации учебной деятельности остается актуа...полностью>>
'Доклад'
Технология Java - это объектно-ориентированная, платформо-независимая, многопоточная среда программирования. Это основа для "умных" Web- и с...полностью>>

Ucraina terra Cosaccorum: Україна земля козацька

Главная > Навчально-методичний посібник
Сохрани ссылку в одной из сетей:

Підбиття підсумків уроку

Оголошення оцінок.

Могорита В.

Ліквідація української козацької держави

Мета уроку:

• розглянути з учнями спроби козацької старшини на чолі з П. Полуботком відновити державні права України, суть та наслідки подальших наступів царизму на українську державність;

• розвивати інтерес до історичної науки, вміння моделювати белетризовані історичні ситуації;

• виховувати учнів на принципах загальнолюдської моралі та в дусі патріотизму і любові до рідної землі.

Тип уроку — комбінований урок.

Обладнання:

• підручник;

• атлас-хрестоматія;

• альбом ілюстрацій «Історія України в постатях»;

• історична мапа з історії України.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина (1 хв.)

II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація і корекція опорних знань (10 хв.)

Учні отримують картки із завданнями.

Картка 1

Хто зображений на портретах? Зробіть повідомлення про життя і діяльність цих діячів. (На картці зображені портрети Б. Хмельницького та І.Мазепи.)

Картка 2

Визначте правильність чи помилковість наступних тверджень.

1. Росія завжди виконувала взяті на себе «Березневими статтями» зобов'язання. (Так/ні)

2. Протистояння Росії й Швеції відоме в історії як Північна війна, в яку було втягнуто і козацтво. (Так/ні)

3. Всі українці підтримали І. Мазепу і виступили проти Росії. (Так/ні)

4. Полтавська битва завершилась цілковитою поразкою Росії. (Так/ні)

5. В ході Північної війни козацьку столицю Батурин було знищено. (Так/ні)

6. Мазепа не зумів втілити в життя всі свої плани, але на це були об'єктивні причини. (Так/ні)

Картка З

Позначте на контурній карті розміщення Лівобережної та Правобережної Гетьманщини. Поясніть, коли і чому відбувся такий поділ України. Яку назву отримав цей період нашої історії?

Картка 4

Спробуйте пояснити, чому І. Мазепа серйозно опікувався освітою та культурою. Наведіть конкретні приклади меценатства гетьмана.

Картка 5

Дайте оцінку взаєминам І. Мазепи і російського царя Петра І. Чи справді можна вважати Мазепу зрадником? Відповідь обґрунтуйте.

Учні роблять короткі повідомлення за результатами виконання завдань.

III. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності (2 хв.)

Учням пропонується спрогнозувати розвиток подальших подій на українських землях.

IV. Сприйняття та осмислення нового матеріалу (12 хв.)

Розповідь учителя

План

1. Гетьманування Павла Полуботка.

2. Останній гетьман України.

3. Зруйнування Запорозької Січі.

Під час розгляду першого питання плану учням пропонується прочитати уривок промови П. Полуботка до Петра І та проаналізувати обвинувачення, висловлені гетьманом щодо недотримання російською стороною покладених на неї Переяславською угодою зобов'язань, і відповісти, чого таким чином хотів домогтись російський уряд (уривок вміщено в тексті підручника).

V. Узагальнення та систематизація набутих знань (16 хв.)

1. Робота з уривком художнього твору

Тоді з монастирських нір, казематів і келій повипускали — бо так наказав Олександр — усіх до одного в'язнів. Вони виходили — брудні, зарослі, страшні, та причепурювати їх не велено було: цар бажав навіч переконатися, чи справді така-то вже страхітна соловецька тюрма, що її протягом століть боялися усі: ті, які жили в землянках, і ті, які в палатах.

В'язні ще нічого не знали, їм наказали стояти біля паперті Успенсько­го собору і ждати. Вони тривожно переглядалися поміж собою — що за дзвони серед будня і що задумали робити з ними? Спокійні були тільки двоє: сліпий Калнишевський і всезнаючий Авель-віщун.

Відправа давно закінчилася, а в'язні все ще стояли і чекали: он видніє лобне місце біля Рибних воріт, чи не задумали отак покінчити з ними в один день?

Цар же після відправи в супроводі архімандрита Іони, губернатора Мезенцева й соборних старців обходив монастирські приміщення: трапезну, келарську, ризницю, куховарню, чоботарню, квасоварню - і, похваливши за порядок, мовив:

- Тепер покажіть каземати.

...Він ходив із каземату в каземат, сопух запаморочив йому голову, купи нечистот, поряд з якими спали і їли люди, здавалися примарними, і, вражений витвором людської жорстокості, добросердний імператор розпорядився:

- Запечатати їх навіки. А тепер приведіть в'язнів.

їх прийшло дванадцять - людей із підземелля, чорних, виснажених, у кайданах.

Олександр відступив на крок: люди ці здалися йому привидами; він переборов у собі огиду й промовив:

- Ви вільні. Я, цар Олександр І, дарую вам свободу. Розкувати їх! Приречені вмирати у сморідних ямах, колодники не повірили спершу словам імператора й нерозуміюче перезиралися між собою, але солдати вже розковували на їх ногах і руках кайдани, а Олександр повторив слова помилу­вання. Тоді вони впали на коліна і, плачучи, дякували своєму спасителеві. ...Імператор скоса глянув услід пророкові, якого солдати виводили з подвір'я, потім запитав архімандрита:

- Чи правда те, що й досі живе тут останній кошовий Запорозької Січі?

- Він перед вами, ваша величність. Не осудіть його, що не вклякнув, сліпий він, тож не бачить, що чинять інші.

Цар підступив ближче до старого похилого діда, який дивився перед собою чистими невидющими очима; на його зарослому обличчі влігся спокій, на губах теплився тихий усміх людини, яка збагнула врешті сенс буття; старець був древній як світ - важко було вгадати його вік, і цар, засумнівавшись, мовив:

- Це неймовірно... Калнишевський уже тоді, коли його забрали з Січі, був вельми старий. З тої пори минуло стільки літ!.. Ти й справді останній кошовий? - глянув недовірливо на дідугана.

- Я - Калнишевський, - відказав старець. - Розсерджений моїми прокльонами, Бог хотів, видно, щоб я вийшов з ями на світ божий, та не зміг уже побачити його.

- Ти вільний, старче. Можеш їхати куди хочеш. Навіть у Мало­росію.

Мовчав Калнишевський. Воля... Десятками літ вимріяна воля! Дочекався-таки. Він може повернутися до свого народу...

«А який він, той народ, нині? Адже не бачив його чверть століття. Може, добре йому? Може, звик до неволі і не потрібна йому пам'ять про мене? А може, ярмо, яке я колись привітав хлібом-сіллю, промуляло до костей, і озлоблені невільні люди закидають мене камінням? А коли й ні, то чи подобає колишньому отаманові Війська Низового ходити, жебраючи, поміж колишніми запорожцями? Ні, не можна мені повертатися на Україну...»

Сказав:

- Ви віддаєте мені те, що для мене вже не існує. Темницею став для мене весь світ, відкурликав я своє журавлине і в цій обителі готуватися буду до майбутнього життя.

- Якої відплати жадаєш за кривду, тобі заподіяну?

- Неокупна моя кривда, царю. Окупитися вона може тільки свобо­дою мого народу, який і я допоміг занапастити вольними і невольними гріхами своїми. Але ти її не повернеш. Тюрем не зруйнуєш, бо не обійдеться імперія без них. То прошу лише одного: звели побудувати на Соловках такий острог, щоб майбутні страждальці могли в ньому почуватися людьми, а не червами гнойовими...

- Правда твоя, — промовив імператор.

А коли цар відійшов з почтом, Петро Калнишевський, намацуючи костуром дорогу, оповитий вічною темрявою, вийшов через Нікольські ворота на дорогу, що бігла у глибину острова і, вдихаючи запах молодого лісу, дивувався, що такою просторою стала враз його тюрма.

(Роман Іваничук «Журавлиний крик». К: ТАСТ-М;X: Світовид, 2001.)

1. Запитання учням

1. В якому році і з яких причин було ліквідовано Запорозьку Січ?

2. Де перебував у засланні останній кошовий отаман?

3. Як характеризує кошового турбота про майбутніх в'язнів Соловецьких островів?

4. Чому він не схотів повертатися на батьківщину?

2. Запитання та завдання учням

1. Відшукайте та покажіть на мапі:

• столицю Гетьманщини за Кирила Розумовського;

• територію Запорозької Січі, місце розташування останньої Січі.

2. Що ви дізналися про останнього гетьмана Лівобережжя?

3. Як було зруйновано Запорозьку Січ?

4. Нанесіть на «стрічку часу» основні події, про які йшлося на уроці.

VI. Підбиття підсумків уроку (3 хв)

Учням пропонується дати оцінку подіям, які вивчалися на уроці, та обрати ту, яка їх найбільше вразила.

Повідомлення домашнього завдання (1 хв)

• Опрацюйте § 16 [§ 17] підручника та виконайте завдання 5 до нього.

Могорита В.

Свідки давнини

Мета уроку:

• з'ясувати з учнями основні тенденції розвитку освіти та культури в XVII-XVIII століттях, ознайомитись зі спадщиною найвидатніших митців того часу та з філософською спадщиною Г.С.Сковороди;

• розвивати пізнавальні інтереси школярів, уміння працювати з різними історичними джерелами;

• виховувати учнів на принцах загальнолюдської моралі та прищеплювати їм повагу до культурної спадщини українського народу.

Основні поняття: братська школа, філософія, академія, літопи­сання.

Тип уроку - комбінований урок.

Обладнання:

• підручник;

• атлас-хрестоматія;

• альбом ілюстрацій «Історія України в постатях»;

• історична мапа з історії України.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина (1 хв.)

II. Перевірка домашнього завдання (10 хв.)

1. Усні повідомлення учнів

Теми повідомлень

• Діяльність Павла Полуботка.

• Руйнування Запорозької Січі.

2. Гра «Історичне лото»

На дошці слід зробити написи «Павло Полуботок», «Кирило Розумовський», «Петро Калнишевський». Учням роздаються картки із датами, іменами та подіями, які вони залишають під тим чи іншим написом (для цього можна використати магнітну дошку), дотримуючись логіки.

Дані для карток: 1722 рік; гетьманський скарб; Петропавловська фортеця; Петро І; Глухів; цариця Єлизавета; рапорт про відставку; 1764 рік; 1775 рік; Олександр І; Соловецький монастир; генерал Текелі; Катерина П.

Правильні відповіді

Павло Полуботок: 1722 р.; гетьманський скарб; Петропавловська фортеця; Петро І.

Кирило Розумовський: Глухів; цариця Єлизавета; рапорт про від­ставку; 1764 р., Катерина II.

Петро Калнишевський: 1775 р.; Олександр І; Соловецький монастир; генерал Текеля; Катерина II.

III. Актуалізація і корекція опорних знань і практичного до­свіду (2 хв.)

Запитання учням

• Яким був стан шкільництва в період Київської Русі?

• Які літературні пам'ятки цього періоду вам відомі? Про що в них ідеться?

• Що стало поштовхом до розвитку архітектури в часи Київської Русі?

IV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація на­вчальної діяльності (2 хв.)

Учитель розповідає про значення освіти та культури для розвитку суспільства.

V. Сприйняття та осмислення нового матеріалу (10 хв.)

Розповідь учителя

План

1. Розвиток освіти.

2. Архітектурні пам'ятки козацької доби.

3. Найвидатніші персонали козаччини.

VI. Узагальнення та систематизація набутих знань (16 хв.)

1. Робота з текстом підручника

Учні підбирають заголовки до пунктів тексту параграфа.

2. Робота з історичною мапою

Учні отримують фотографії архітектурних пам'яток козацької доби і розміщують їх на мапі України. Цю роботу можна провести колективно біля великої мапи чи попарно.

Пропоновані ілюстрації:

Троїцький собор у Новомосковську; церква Всіх святих у Києві (Києво-Печерська Лавра); Георгіївський собор у Києві (Видубицький монастир); Преображенський собор у Великих Сорочинцях; Іллінська церква у Суботові; Чернігівський колегіум; собор св. Юра у Львові; Андріївська церква у Києві; фонтан «Феліціал» у Києві.

VII. Підбиття підсумків уроку (4 хв.)

Запитання та завдання учням (3 хв.)

• Якою була система освіти в XVII-XVIII століттях?

• Чому Києво-Могилянська академія користувалась такою популяр­ністю серед слов'янських народів?

• Чому Г.С. Сковороду називають «мандрівним філософом»?

• Назвіть відомі вам архітектурні пам'ятки цієї доби.

Повідомлення домашнього завдання (1 хв)

• Опрацюйте зміст § 17 [§ 19] підручника. Підготуйте повідомлення про пам'ятки XVII-XVIII ст. у вашій місцевості.

Могорита В.

Козацька Україна

Узагальнення

Мета уроку:

• закріпити знання учнів з теми та підготувати їх до тематичного оцінювання;

• розвивати основні навички, набуті школярами в ході вивчення теми, та пізнавальний інтерес до предмета;

• виховувати дітей на принципах загальнолюдської моралі та поваги до історичної спадщини рідного народу.

Тип уроку — урок застосування знань, умінь і навичок.

Обладнання:

• підручник;

• атлас-хрестоматія;

• альбом ілюстрацій «Історія України в постатях»;

• історична мапа з історії України;

• дидактичні картки.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина (1 хв.)

II. Перевірка домашнього завдання, актуалізація і корекція опорних знань (5 хв.)

Учні роблять повідомлення про пам'ятки архітектури козацької доби своєї місцевості.

III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності (1 хв.)

Вчитель. Протягом кількох попередніх уроків ми з вами говорили про сміливих лицарів-козаків, які захищали рідну землю від набігів кочівників-сусідів, здійснили багато героїчних походів, робили спроби відродити власну державність та закладали її основи. Сьогодні на уроці здійснимо завершальну подорож найцікавішим та найславетнішим пе­ріодом вітчизняної історії. Наша подорож буде надзвичайно загадковою і сповненою різноманітних пригод, ви пригадаєте вивчене та дізнаєтесь багато нового. Тож уперед — до знань і пригод.

IV. Відтворення та узагальнення набутих знань, умінь і навичок

(31 хв)

1. Кросворд «Козацька Україна»

(розв 'язується колективно)


Завдання

По горизонталі

1. Козацький корабель. 4. Січовий прапор. 5. Керівник козацького війська. 7. Назва козацької держави, що утворилась в результаті На­ціонально-визвольної війни українського народу. 8. Період в історії України після смерті Б.Хмельницького. 9. Наука про розвиток приро­ди, суспільства, мислення. 10. Місто, в якому було укладено договір з Московією 1654 року.

По вертикалі

2. Під таким ім'ям Д. Вишневецький відомий у літературі та народ­ній творчості. 3. Фортеця на Буковині, в бою біля якої був смертельно поранений П. Конашевич-Сагайдачний. 6. Держава, на боці якої козацькі полки на чолі з І. Мазепою брали участь у Північній війні.

Відповіді

По горизонталі

1. Чайка. 4. Корогва. 5. Кошовий. 7. Гетьманщина. 8. Руїна. 9. Філософія. 10. Переяслав.

По вертикалі

2. Байда. 3. Хотин. 6. Швеція.

2. Сторінками історичних документів

Учні об'єднуються у групи. Для роботи використовуються 4 спогади, вміщені в [§ 18]. Перед початком роботи перед учнями ставляться запи­тання, на які вони дають відповіді після опрацювання документів.

Запитання за змістом спогадів

1. Хто з іноземців залишив спогад?

2. Що вразило автора спогаду і змусило взятися за перо?

3. Що ви дізнались цікавого і нового зі спогаду іноземця?

3. «Що зображено?»

Учні отримують картки із зображеннями козацьких символів. їхнє завдання - підписати зображені знаки та розповісти про їх призна­чення.

4. Гра «Ланцюжок»

Учні по черзі ставлять один одному запитання за вивченим матеріа­лом і дають відповіді.

5. «Знайди помилку»

В текстах заховалися помилки. Знайдіть їх і виправте.

Текст 1

Гіркою була доля тих, хто потрапляв до турецько-татарського поло­ну. Майже всі бранці продавались на найбільшому невільничому рин­ку в Афінах. Найсильніші довіку веслували на турецьких кораблях - чайках, а полоненних хлопчиків виховували відданими захисни­ками султана - яничарами. Однак захисники українського народу козаки здійснювали походи на турецькі й татарські міста. Цей пе­ріод названо добою героїчних походів. Блискучі перемоги здобули козаки під керівництвом гетьмана І. Мазепи. Під проводом цього ж гетьмана козаки перемогли польське військо у бою під Хотином у 1621 році.

Текст 2

Важке становище українського народу в межах Московії змуси­ло його в 1648 року розпочати боротьбу проти поневолювачів під керівництвом Д.Вишневецького. Ця війна ввійшла в історію як Націо­нально-визвольна. Перша битва цієї війни відбулася в урочищі Жовті Води, але, на жаль, козаки програли її. В результаті війни утворилась козацька держава - Гетьманщина, а її столицею стало місто Батурин. Союзниками козаків у війні стали поляки, які інколи залишали поле К. Розумовський, який уклав союз зі Швецією і виступив із частиною козаків на її боці проти Московії. Цар Петро І наказав зруйнувати гетьманську столицю - місто Чигирин. Вирішальна битва відбулася в 1709 році під Києвом. Шведське і козацьке війська програли її - ук­раїнцям на кілька століть довелось змиритися з неволею і лише мріяти про власну державність.

Учні коментують зміни в текстах (працюють індивідуально з одним із трьох варіантів).

6. Гра «Плутанина»

Висловіть свою думку про істинність або хибність тверджень за допомогою знаків +, -.

• Козаки були в усьому невибагливими: в їжі, одязі, умовах проживання.

• Козацькі «чайки» могли вмістити до 120 осіб.

• Після поранення під Хотином П. Сагайдачному вдалося ще здійс­нити легендарний похід на Кафу.

• Б. Хмельницький добре володів українською, польською, та­тарською, турецькою, російською мовами, а також латиною.

• На боротьбу з поляками в ході Національно-визвольної війни піднялись усі верстви українського народу.

• Російські царі завжди виконували взяті на себе за «Березневими статтями» зобов'язання.

• Григорія Сковороду по праву називають «мандрівним філосо­фом».

• Єдиним вищим навчальним закладом Лівобережжя була Києво-Могилянська академія.

• Останнім кошовим запорожців був Петро Калнишевський, запроторений у Соловецький монастир.

• У Павла Полуботка і Петра І були довірливі дружні відносини.

V. Підбиття підсумків уроку (5 хв.)

Учні діляться враженнями про вивчений матеріал з теми та назива­ють подію, яка їх найбільше вразила.

Повідомлення домашнього завдання (2 хв.)

• Опрацюйте завдання рубрики «Готуємось до тематичної атеста­ції».

Могорита В.



Скачать документ
