Поиск

Полнотекстовый поиск:
Где искать:
везде
только в названии
только в тексте
Выводить:
описание
слова в тексте
только заголовок

Рекомендуем ознакомиться

'Доклад'
Сборник содержит доклады участников международной научной конференции «Российская политика соседства», которая была организована Отделением междунаро...полностью>>
'Документ'
14-ти разрядный сумматор фазового сдвига предназначен для формирования фазоманипулированных колебаний с дискретностью сдвига фазы выходного сигнала ...полностью>>
'Закон'
1. Настоящий Федеральный закон регулирует отношения, возникающие в связи с разработкой, доклиническими и клиническими исследованиями, экспертизой, го...полностью>>
'Документ'
Положения, касающиеся роли и места толерантности в общественной жизни, содержатся в работах Г.А. Бакиевой, Р.Р. Валитовой, Б.С. Гершунского, Д.В. Зин...полностью>>

Тема. Слов’яни під час Великого переселення народів

Главная > Урок
Сохрани ссылку в одной из сетей:

Розробки уроків з теми: «Виникнення та розвиток Київської Русі» (Історія України, 7 клас)

Тема. Словяни під час Великого переселення народів.

Мета:

  • визначити територію, заняття й суспільні відносини союзів східнослов’янських племен, що стали базою, на якій виникла держава – Київська Русь;

  • розвивати в учнів навички роботи з джерелами інформації, історичною картою, таблицями, схемами;

  • виховувати в учнів почуття національно-історичного патріотизму.

Основні поняття: «Велике розселення слов’ян», «союзи племен», «суспільний устрій», «князь», «дружина».

Обладнання: карта «Київська Русь», підручник, фрагмент із літопису «Повість минулих літ».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть:

  • встановлювати хронологічну послідовність подій;

  • показувати на карті території розселення східнослов’янських союзів племен та їхніх сусідів, визначаючи місце положення;

  • характеризувати суспільне життя східних слов’ян за переддержавної доби;

  • аналізувати відносини східних слов’ян з сусідами;

  • розповідати на основі літописних джерел про виникнення Києва;

  • визначати роль міста Києва в утворенні держави східних слов’ян;

  • застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: Велике розселення слов’ян, союзи племен, городище, князь, літопис.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Історія – це жива пам'ять, пам'ять власного народу. Адже те, що відбувалося колись, відбувалося з нашими предками.

Вони є живими учасниками історичних подій минулого. Не знаючи про них, не можна знати історії взагалі.

На попередньому уроці ми почали вивчати новий період історії нашої Батьківщини.

  1. Що це за період?

  2. Які хронологічні рамки він охоплює? (Учні дають відповіді).

Тема нашого сьогоднішнього уроку: «Слов’яни під час Великого переселення народів».Наша мета: дослідити територію розселення східнослов’янських племен, довести, що близько ІХ ст.. тут виникла держава, назвати племена що жили тут, найдавніші міста.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Розселення племінних союзів східних слов’ян на території України.

Учитель. У VІІІ-ІХ ст.. в Середньому Подніпров’ї складаються великі союзи племен. На с.21 підручника, на карті знайдіть ці племена.

А) робота з історичною картою:

№ з\п

Назви союзів племен

Територія розселення

Головні міста (столиці)

1

Поляни

Середнє Подніпров’я, між річками Тетеревом і Россю

Київ

2

Древляни

Між рр.. Горинь-Прип’ять-Тетерів-Дніпро

Іскоростень

3

Сіверяни

Лівобережжя України:між рр.Десна-Ворскла

Чернігів, Новгород-Сіверський

4

Тиверці

Між нижніми течіями Дністра і Прута аж до Чорного моря

Білгород над Дністром

5

Уличі

Між річками Південний Буг - Дністер

Місто-порт Олешшя

6

Волиняни, дуліби

Волинь, басейн річки Західний Буг

Теребовля

7

Білі хорвати

Прикарпаття - Закарпаття

Ужгород

Б) паралельне заповнення таблиці.

  1. Сусіди східнослов’янських племен.

Учитель. Розгляньте настінну карту, карту в підручнику і назвіть сусідів східнослов’янських племен.

  1. Етнічні й державотворчі процеси в період утворення Київської Русі.

Учитель. У ІХ ст. у результаті тривалого внутрішнього розвитку східнослов’янських племен була заснована одна з найбільших великих держав середньовічної Європи. Вона охоплювала територію від Чорного до Білого морів, від Карпат до Волги.

Проблемне питання

Як ви вважаєте, чи важливо нам знати, як утворилася Київська Русь? Чому?

Учитель. Держава – це політичне утворення, яке, спираючись на органи влади і закони , обов’язкові для всіх, регулює життя суспільства, забезпечує його розвиток, захищає від зовнішніх ворогів.

По ходу пояснення вчителя та під його керівництвом учні складають таблицю.

Передумови утворення держави

Внутрішні

Зовнішні

  • розвиток господарства у східних слов’ян

  • зростання продуктивності праці

  • зникнення потреби в спільному обробітку землі

  • збагачення окремих родин

  • виділення родоплемінної знаті

  • перетворення знаті на землевласників

  • виникнення замість племінних союзів племінних княжінь

  • зосередження князями влади в своїх руках, формування військових загонів - дружин

Потреба в організації захисту від зовнішніх ворогів

Учитель. Племінні княжіння заклали фундамент східнослов’янської державності. Наймогутнішим було племінне княжіння полян, яке стало ядром формування Київської держави. Центром цієї держави був Київ.

Опрацювати історичне джерело – уривок з «Повісті минулих літ», дати відповідь на питання:

  • Про що йдеться в джерелі?

  • З яким східнослов’янським племенем автор пов’язував виникнення Києва?

  • Як витлумачував його назву?



«Поляни ж жили осібно й володіли родами своїми, тому що й до цих братів

були поляни,

жили кожний зі своїм родом і на своїх місцях…

І було три брати: одному імя Кий, а іншому Щек, а третьому Хорив, і сестра їхня Либідь. Жив Кий на горі, де ж нині узвіз Боричів, а Щек жив на горі, що від нього зветься Щековиця, а Хорив на третій горі, що від нього прозвалася Хоревиця. І звели місто в імя брата свого найстаршого й назвали імя йому Київ. І був біля міста ліс і бор великий, і вони полювали за звірами. Були вони чоловіки мудрі і розумні і називалися полянами. Від них же є поляни в Києві…» («Повість минулих літ»)

ІV. Підсумок (рефлексія)

  1. Чи вдалося нам вирішити завдання уроку?

  2. Яке історичне джерело сприяло розв’язанню завдань нашого уроку?

Учитель підводить підсумок уроку, аналізує й оцінює активність учнів.

V.Домашнє завдання.

1. Опрацювати параграф 2.( Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю. Історія України. Підручник для 7 класу.- К.: «Грамота»,2007.)

2. Дати відповідь на питання на с.27.

3. Завдання окремим учням . Підготувати повідомлення «Походження назви «Русь», «Князь Аскольд та його діяльність».



Скачать документ
