Поиск
Рекомендуем ознакомиться
Кращенко Олена Валентинівна, вчитель початкових класів, вища категорія, Володимирівської зш І ііі ступенів Петрівської районної ради Кіровоградської області урок
Кращенко Олена Валентинівна,
вчитель початкових класів, вища категорія,
Володимирівської ЗШ І – ІІІ ступенів
Петрівської районної ради
Кіровоградської області
Урок української мови в 4 класі
Тема. Порівняльний твір - опис. Білка та заєць.
Мета. Вчити складати порівняльний опис; розвивати усне та писемне мовлення учнів, спостережливість , увагу, пам'ять; виховувати любов і дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання. Малюнки білочки, зайчика; картки для гри.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок
Кожен з вас приготувався –
До дзвінка ще постарався.
Зараз сядуть дівчатка,
А за ними і хлоп'ятка.
Наш девіз:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
II. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1. Відгадування загадок.
- А зараз я пропоную вам відгадати загадки і дізнатися про кого буде йти мова на уроці. Спробуєте?
Загадки
Влітку носить сіру шубку,
Взимку білого кожуха.
Має з тріщиною губу,
Куций хвіст і довгі вуха. ( Заєць)
Хвіст трубою, спритні ніжки –
Плиг із гілки на сучок!
Носить вона горішки
В золотий свій сундучок.
В неї очі-намистинки,
Кожушинка хутряна,
Гострі вушка, наче ріжки,-
У дуплі живе вона. (Білка)
- Які слова допомогли відгадати загадки. Про що розповідають ці слова?
2. Слово вчителя.
- Сьогодні на уроці ми будемо складати порівняльний текст-опис білочки та зайчика.
- Що означає порівняти?
Порівняти - означає знайти спільні і відмінні ознаки в тому, що порівнюєш.
III. Підготовча робота,
1. Активізація знань учнів про текст та його типи.
- Що таке текст?
- Які є типи текстів?
- Яке питання можна поставити до тексту-опису?
- З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка) . Текст можна порівняти з будівництвом будинку. Чому? Як ви гадаєте?
2. Робота за малюнками.
- Що ви знаєте про білочку?
- Розкажіть, що ви знаєте про зайчика. Давайте звернемося до скарбнички Всезнайка.
- Не в усіх видів білок є китички на вухах Вони є тільки в звичайної білки.
- Гніздо білки має кулясту форму,а білки, які не мають житла поселяються в дуплах дерев.
- Влітку у білки рудувато-коричнева шерсть, на зиму вона темнішає.
- Заєць спить з відкритими очима.
- Будь-яка зайчиха зустрівши на своєму шляху малят обов'язково їх нагодує.
- Зайчиха нагодувавши своїх малят покидає їх.
- Ми з вами багато цікавого дізналися про цих тварин. А як ще в народі називають білку? Зайця? (Лісова мешканка, повітряний акробат, пустунка; косоокий, вухань, куцохвостий.)
- А тепер давайте знайдемо відмінні ознаки білочки і зайчика.
Білочка Зайчик
довгий хвіст куций хвіст
коротенькі гострі вуха довгі вуха
короткі чіпкі лапки довгі, міцні
3. Робота в групах
а)Скласти усний порівняльний текст-опис. б).Презентація тексту-опису групами. в)Редагування текстів-описів.
4. Фізкультхвилинка
Хто це хто вже там втомився,
До сусіда нахилився.
Треба дружно всім нам встати.
Фізкультпаузу почати.
Нумо, діти, посміхніться
І до сонця потягніться.
Землі рідній уклоніться
Вліво, вправо поверніться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти дружно сядьте.
IV. Творча робота учнів.
а) Виразне читання описів.
б) Редагування.
в)Зіставлення зі зразком учителя.
Білка та заєць
Білка і заєць дикі тварини. Вони зовні зовсім не схожі.
У білки коротенькі гострі вуха з китичками на кінцях,а у зайця довгі. Лісова мешканка має короткі чіпкі ноги, а вухань - довгі, міцні. Білочка має довгий, пухнастий хвіст, а зайчик - куций. Вона має цінне руде хутро, а він - м'яке, сіре. І білка і заєць живуть у лісі, іноді їх можна побачити в інших місцях.
Ці тваринки дуже красиві. Так і хочеться їх взяти до рук, щоб ще краще розгледіти.
V. Підсумок уроку.
- Які сліди на снігу лишає заєць?
- Що нового дізналися на уроці?