Поиск

Полнотекстовый поиск:
Где искать:
везде
только в названии
только в тексте
Выводить:
описание
слова в тексте
только заголовок

Рекомендуем ознакомиться

'Календарно-тематический план'
Программа по алгебре рассчитана на учащихся 7-х классов школ города, изъявивших желание расширить, углубить, систематизировать и обобщить материал по...полностью>>
'Руководство'
Разработка методов оценки точностных характеристик движения самолетов на этапах разбега и пробега. Разработка математической модели процесса испытаний...полностью>>
'Документ'
В рамках председательства России в Форуме «Азиатско-тихоокеанское экономическое сотрудничество» во Владивостоке в сентябре 2012 года состоится Делово...полностью>>
'Методические рекомендации'
знание семантической системы современного русского литературного языка, элементарную осведомленность в происхождении слов и понимание закономерностей...полностью>>

Модуля: змістово-пошуковий

Главная > Конспект
Сохрани ссылку в одной из сетей:

Дата __. __. Конспект

уроку художньої культури в 11 класі

Етап модуля: змістово-пошуковий

Тема: Музичні традиції китайського народу

Мета: ознайомити учнів з музичною культурою Китаю, дати поняття про китайські народні музичні інструменти, особливості Пекінської опери, вчити учнів розуміти зв’язки мистецтва з природним, соціальним і культурним середовищем життєдіяльності людини, усвідомлювати власну причетність до художніх традицій свого народу з одночасним розумінням особливостей інших національних картин світу; розвивати вмін­ня аналізувати твори мистецтва Китаю; виховувати емоцій­ну чутливість до творів різних видів мистецтв.

Обладнання: мультимедійна дошка або комп’ютер, проектор, презентація.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

  • Подивіться один на одного, посміхніться … і починаємо наш урок.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Мозковий штурм

  • Діти, а скажіть чи існує мова, яку розуміють усі жителі планети?

Так, це мова музики. Кожен народ має свою музичну мову, як і розмовну, і ця музична мова, на відміну від мови розмовної, зрозуміла всім іншим народам без перекладу.

У кожного народу є свої музичні інструменти, національні танці, свої народні пісні, композитори й своя музична культура. Народи різних країн світу мають свою національну музику. Музика деяких народів світу не міняється століттями. З музикою і танцями Індії ми вже познайомилися. Сьогодні ми познайомимося із музикою Китаю - однієї з найзагадковіших країн.

ІІІ. Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів

  • Сформулювати мету сьогоднішнього уроку може кожен з вас, скориставшись фразою: «На цьому уроці я дізнаюсь …»

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з одночасним переглядом мультимедійної презентації

Витоки музичної культури Китаю сягають сивої давнини. Найдавніша музична пам'ятка - «Книга пісень» («Шицзін») - створена у період XI-VI ст. до н. є. і містить 305 гімнів, магічних пісень та од: Ці класичні взірці свідчать про багатобічні зв'язки музики з життям, природою, Всесві­том. Деякі вчені припускають, що ле­гендарну збірку впорядкував Конфуцій.

Уже на ранніх етапах розвитку ки­тайська музична культура поділялася на офіційну музику конфуціанських церемоній і простонародну - світських розваг. Існували оркестри з великою кількістю виконавців (від 300 до 800). У Стародавньому Китаї при імпера­торському дворі було створено спеці­альну музичну палату, в якій працюва­ло близько 800 осіб - чиновників і ви­конавців. Крім ритуальних, двірських, існували військові оркестри. Провідну роль у них відігравали ударні та духо­ві інструменти з металу. Військова му­зика часто супроводжувалась танцями, виконавці вдягалися у спеціальні кос­тюми, використовували відповідний реквізит (піки, панцирі, щити).

За доби Тан - золотої ери китайської культури - у мистецтві, зокрема музи­ці, виникає так званий танський стиль, що згодом поширився в інших країнах Індокитаю - Кореї, Японії, В'єтнамі. Формуються принципи музичної виста­ви дацюй, що поєднувала спів, танець, гру на музичних інструментах.

Китайська музична культура розви­валася під впливом різних філософ­сько-релігійних ідей. В одній із книг Лаоцзи серед дарів Дао музика згаду­валася навіть раніше за їжу: «Великий образ Дао несе людям мир, спокій, му­зику та їжу». У конфуціанських трак­татах розроблялася космологічна кон­цепція природи музики, підкреслюва­лися морально-виховні моменти (до­сягнення соціальної гармонії). У буд­дійському світогляді, поширеному на Далекому Сході, наголошувалося на містичних засадах музики, її розгляда­ли як засіб духовного самовдоскона­лення. Загалом китайці вважали, що, музика відображає гармонію природи, є основою законів Всесвіту.

Особливої національної неповтор­ності надає китайській музиці - народ­ній і професійній, давній і сучасній -пентатоніка. Це переважно п'ятизвукова (до - ре – мі - соль - ля), а піз­ніше - семизвукова (з двома додатковими ступенями - фа, сі) система, яку ки­тайські теоретики обгрунтували ще близько IV ст. до н. є. Як не дивно, па­нування пентатоніки в китайській музи­ці давало підстави деяким по-європей­ському зорієнтованим музикознавцям вважати її примітивною.. Проте давні китайці були знайомі з акустичною 12-ступеневою хроматичною системою («люй-люй»), задовго, до європейців добирали з неї звуки для пентатонічних ладів. Усі ступені були певним чином пов'язані з уявленнями людей про жит­тя, природу, суспільство: кожний звук асоціювався з 12 годинами доби, 12 мі­сяцями року, кожному відповідав пев­ний колір. Сформована в давнину на основі ієрогліфів музична нотація у де­яких варіантах збереглася й дотепер.

До характерних рис китайських на­родних пісень належать комбінування інтонацій шляхом зворотних (дзер­кальних) орнаментальних поспівок, швидкі переходи з високого до низько­го регістру і навпаки, нерозривна єд­ність тексту й мелодії, інколи - з жес­том і танцем. Вокальна музика не прос­то поєднується з інструментальною: акомпанемент, підтримуючи мелодію, супроводжує її, «мов тінь» (окрім, зро­зуміло, вступу та заключної частини). Інструменти китайців надзвичайно різноманітні - понад 100 видів, виго­товлених на високому рівні майстер­ності. Наприклад, під час розкопок давнього поховання було знайдено 124 музичні інструменти. Серед археоло­гічних знахідок - 65 дзвонів, що до­сить оригінально добиралися: з кожно­го можна було видобути лише два зву­ки, проте всі разом вони утворюють звукоряд з 90 музичних тонів, що охоплюють понад 5 октав!

Поряд із дзвонами часто використо­вували барабани, флейти, гонги з різ­ким звучанням у високому регістрі. Більшість китайських національних інструментів дуже давнього походжен­ня. Палітра звучання зумовлена розма­їттям матеріалів, з яких вони виготовлялися: камінь, мідь, глина, шкіра, дерево, гарбуз, шовк.

Без барабанів у Китаї не відбувається жодного видовища чи процесії. Про надзвичайне значення цього інструмента у му­зичній культурі країни свідчить той факт, що в оперних оркестрах на маленькому барабані грає сам диригент.

З-поміж струнних інструментів у Китаї найпопулярніші цинь та піпа.

Цинь - старовинний струн­ний інструмент, один з найдавніших різновидів цитри. Продовгуватий кор­пус виготовляли з дерева, сім струн - із шовку. З давніх-давен серед ученої еліти було поширене сольне виконав­ство на цині. Використовували його також для супроводу співу, декламуван­ня віршів, в оркестрах і ансамблях.

Улюбленим струнно-ударним інс­трументом китайців був також яньцинь (нагадує цимбали).

Піпа - струнно-щипковий інстру­мент, китайська модифікація лютні. На грушоподібному корпусі кріплять­ся 4-5 шовкових струн, отже, звук глухий, м'який, негучний.

Існують також різноманітні смичко­ві інструменти, наприклад такі, що на­гадують 2-4-струнні народні скрипки. Багатий інструментарій групи духо­вих: поздовжня флейта сяо, багатоствольна флейта пана пайсяо, губний орган шен та ін.

Таким чином, у культурі китайсько­го народу можна зустріти різновиди практично всіх основних груп музич­них інструментів, відомих європейцям. Подібні до них інструменти побутують у Кореї, Японії, В'єтнамі.

Про роль музики в сучасному Китаї промовисто свідчить той факт, що екс­курсійне турне його столицею, як пра­вило, передбачає три обов'язкові прог­рами: сходження на Велику Китайську стіну, ознайомлення з особливостями китайської кухні у ресторані «Пекінська качка» та перегляд виступу трупи Пекінської опери («цзїнцзюй»). Цей специфічно китайський сценічний жанр музичної драми поєднує елемен­ти вокального мистецтва, драматично­го діалогу, акробатики, у-шу. Отже, в ній своєрідно синтезувалися різні тра­диції китайського народу, що форму­валися упродовж тисячоліть: з одного боку, мистецькі - музичні, драматичні, з другого - спортивні, циркові.

Учнівське повідомлення. Китайська опера

Китайська опера (інша назва - Пекінська музична драма) бере свій початок в XVIII столітті, коли в Пекіні з музичного фольклору і ритуальної музики різних регіонів Китаю поступово сформувалося своєрідне музичне і сценічне мистецтво, поєднавши в собі музику, танець, театральне уявлення, акробатику і бойові мистецтва. Все це компоненти в рівній мірі і створюють Пекінську оперу.

За два століття структура і принципи Пекінської опери практично не змінилися. Музичний супровід створює оркестр або два, що складаються з традиційних китайських інструментів. Перкуссия тут грає одну з найважливіших ролей - будучи одночасно і музичним інструментом, і показником того, що відбувається на сцені. По звуку і тональності ударних інструментів глядачі можуть визначити, що відбувається на сцені і що хочуть виразити персонажі - гнів, радість, страх, здивування або щастя.

Але одній з головних і найбільш помітних навіть для недосвідченого глядача особливостей Пекінської опери є маски акторів. Маски в Пекінській опері є досить складним поєднанням гриму і аксесуарів. Маска представляє певного героя опери і служить пізнавальним знаком його характеру. Річ у тому, що в Пекінській опері існує всього 4 персонажі, і всі актори розподіляються на 4 категорії - шен (чоловік), дань (молода жінка), цзін (чоловік в масці) і чоу (клоун, мім - як чоловік, так і жінка). Представники цих чотирьох ролей можуть бути як позитивними, так і негативними героями, і їх натуру глядачі можуть визначити по масці.
Не менш важливим атрибутом уявлення є костюм. Костюми в Пекінській опері візуально і тематично поєднуються з маскою і найчастіше в масці і костюмі використовуються однакова палітра квітів і відтінків, підкреслюючи характер персонажа. Традиційно всі костюми ізготовліваются уручну, і найбільш вдалі зразки використовуються акторами впродовж десятиліть.

Репертуар Пекінської опери традиційно заснований на музичній переробці класичних китайських творів, частіше фантастичних або історичних. Імператори і наложниці, мандруючі ченці і воїни, чиновники і учені є головними героями не тільки класичної літератури Китаю, але і Пекінської музичної драми.

Якщо ви хочете побачити і почути справжню Пекінську оперу, краще місце це зробити - це Театр Пекінської музичної драми (Peking Opera House of Beijing), старий оперний театр в країні. Там ви зможете не тільки побачити саме уявлення в одній з найкрасивіших будівель в місті, але і зануритися в атмосферу старого Китаю, яку останнім часом так важко знайти в Піднебесній.

V. Актуалізація набутих знань (рефлексія)

У Пекінській опері склалися суворі вимоги до манери співу, усного монологу, рухів, бойових сцен. Декорації майже відсутні, театральний реквізит­не власні символічні прийоми: вираз обличчя, рухи тіла, музичний супровід (переважно у виконанні оркестру на­родних інструментів). Китайському глядачеві, наприклад, цілком зрозумі­ло, коли на сцені персонаж «відчиняє» двері, «зачиняє» неіснуюче вікно або «скаче» на уявному коні. Засобами кількох прийомів у-шу невелика група акторів відображає баталію цілих ар­мій. За допомогою гриму створюються виразні маски.

Нині у Китайській Народній Респуб­ліці (у Пекіні, Шанхаї та інших міс­тах) працює чимало театрів традицій­ної музичної драми, класичної опери, балету, сучасні симфонічні оркестри.

Перевіримо себе

  • У чому полягає відмінність між європейською і китайською оперою?

  • Назвіть особливості Пекінської опери, китайських національних музичних інструментів.

  • Які види мистецтва втілились у Китайській опері?

  • Як ви розумієте давній китайський вислів «Музика - це квітка доброчинності»?

VІ. Підбиття підсумків

Творчий підсумок.

На аркуші паперу діти дають відповіді на запитання:

  • Що найбільше вам сподобалось на уроці?

  • З яким настроєм пройшов урок?

  • Що нового ви дізнались?

  • Над чим ще необхідно попрацювати.

VІІ. Домашнє завдання

Підготувати повідомлення “Найкращі виконавці і співаки Китайської опери”



Скачать документ
